Африканська чума свиней. Небезпека поруч!
Африканська чума свиней (АЧС) - це вірусна інфекція, що вражає як свійських свиней, так і диких кабанів, спричиняючи високий рівень смертності серед тварин.
Міжнародне епізоотичне бюро(МЕБ) внесло АЧС до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин.
Масштаби та темпи географічного поширення та залучення до епізоотичного процесу поголів’я свиней різних порід, категорій та господарств різних форм власності (господарства населення, свиноферми різного типу, розміру та рівня біобезпеки), а також і популяцій європейського дикого кабана зробили АЧС однією з найбільших проблем для свинарства європейського регіону, в т. ч. і України, де на відміну від інших Європейський країн більшість випадків захворювання АЧС фіксується в свиногосподарствах.
Одним із чинників поширення вірусу африканської чуми свиней та захворювання свинопоголів’я на території країни є безконтрольне переміщення живих свиней та несанкціонована (стихійна) торгівля м’ясопродуктами. Як правило, в невстановлених місцях здійснюється реалізація м’яса та м’ясних продуктів, отриманих поза межами бойні та без проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або офіційним ветеринарним лікарем.
Основний шлях передачі збудника – це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також – предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи. Найстрашніше те, що при виникненні захворювання всіх свиней, які знаходяться в вогнищі, знищують.
На жаль, методів специфічної профілактики та лікування проти даної хвороби не розроблено, тому потрібно буди дуже уважними при догляді за свинями.