Першотравенська міська рада
Дніпропетровська область

Бережіть здоров'я!

Дата: 12.09.2023 10:28
Кількість переглядів: 91

Фото без описуІнсульт – захворювання 21 століття. Щорічно в Україні 100-130 тисяч людей переносить інсульт. Більше ніж 400 тисяч людей щороку помирають від серцево-судинних захворювань, а це – 60% від усіх смертей. На жаль, триваюча в Україні повномасштабна війна матиме наслідком помолодшання інфарктів та інсультів ще на 10-15 років.

Неправильний або малорухливий спосіб життя, неправильне харчування, стресові ситуації, нестача сну та відпочинку, надмірне вживання алкоголю, куріння стають основними причинами захворювання.

Він відбувається різко і зовсім несподівано. Інсульт недаремно називають ударом. При цьому в зону ризику потрапляють люди, які страждають на  гіпертонію, аритмію, серцеву недостатність, апное уві сні, підвищений холестерин, цукровий діабет.

До ризиків також відноситься:

 • вік (60 років та вище);
 • сімейний анамнез;
 • чоловіча стать;
 • попередній інсульт або транзиторна ішемічна атака.

Тому якщо ви розумієте, що потрапляєте в зону ризику, почніть піклуватися про себе вже сьогодні.

Потрібно знати ознаки інсульту:

 • Раптове з’являються симптоми!
 • Мовлення (нерозбірлива мова або нерозуміння слів);
 • Обличчя (асиметричне або «крива» усмішка);
 • Запаморочення ( втрата рівноваги. Різкий головний біль, як від удару)
 • Очі (двоїння в очах, раптове порушення зору)
 • Кінцівки (слабкість чи оніміння у правій чи лівій частині тулуба та кінцівках. Немає сил потиснути руку, підняти руки вгору).

Зрозуміти, що у людини стався інсульт можна простим і доступним способом, попросити людину:

 • підняти руки вгору. Це буде зробити складно чи неможливо.
 • посміхнутися. Людина може говорити, що посміхається, але насправді або не посміхається, або посмішка буде помітно скошена.
 • сказати просте речення кількох слів. Мова буде нез'ясовна чи незрозуміла.
 • висунути язик. При інсульті язик викривлений або повернутий.

У разі виявлення ознак інсульту необхідно:

Перше, зателефонувати в швидку. Слід пам’ятати, що перші 4-6 годин є найважливішими, так зване «вікно терапевтичних можливостей», протягом яких можна надати ефективну терапію та запобігти серйозним наслідкам.

Також, необхідно хворого укласти горизонтально, піднявши голову на 30%, не годувати, не надавати пити, записати час виявлення перших ознак інсульту.

Міфами про інсульт є такі:

 • Не можна перевозити хворого;
 • Час лікує;
 • Якщо швидко зникли симптоми інсульту, то не треба лікуватись;
 • Не можна займатись спортом;
 • Не важливо де лікуватись від інсульту.

Навіть в умовах повномасштабної війни Міністерство охорони здоровʼя продовжує працювати над створенням мережі медичних закладів, в яких є все необхідне для надання якісної меддопомоги пацієнтам з інсультом, та впровадженням нових ефективних методик для діагностики та лікування інсульту. 

Діагностику, лікування та реабілітацію в гострому періоді оплачує Національна служба здоров’я. На cьогодні 229 медичних закладів мають договори з  НСЗУ на пакет “Медична допомога при гострому мозковому інсульті”, а отже – там можна отримати якісну та безоплатну медичну допомогу. Дуже важливо, аби пацієнти потрапляли не до найближчих лікарень, а саме до тих, які здатні забезпечити належне лікування. На даний час у загальному доступі є «Аналітичні панелі» (дашборди) Національної служба здоров’я, які містять перелік лікувальних закладів, які контрактовані на лікування інсульту. Так, по Дніпропетровській області таких лікувальних закладів 16.

У Нацслужбі здоров'я наголошують, що вимагання коштів за лікування або ліки, які покриваються програмою медичних гарантій, є незаконним. Якщо у вас вимагають гроші – зверніться до головного лікаря зі скаргою. Якщо ж він не вирішує проблему, спробуйте звернутися до місцевого департаменту охорони здоров’я. Також можна залишити скаргу на сайті НСЗУ або надіслати на електронну пошту info@nszu.gov.ua. З питаннями щодо оформлення скарги можна звертатися до контакт-центру НСЗУ на номер 16-77.

В країні багато робиться аби покращити якість медичної допомоги, однак ключем до реального поліпшення ситуації є профілактика.

Як запобігти інсульту?

! Контролюйте артеріальний тиск. Артеріальна гіпертонія – найчастіша причина інсульту. Тому, якщо ви страждаєте на артеріальну гіпертонію, необхідно систематично контролювати артеріальний тиск та виконувати  рекомендації лікаря. Важливо тримати рівень артеріального тиску у межах норми. 

! Контролюйте рівень холестерину. Дізнатися рівень свого холестерину можна у свого сімейного лікаря чи терапевта. Аналіз на загальний холестерин входить до гарантованого пакету послуг, які пацієнти отримують безоплатно. Потрібно відстежувати свої показники й за потреби вживати заходів для зниження високого рівня холестерину. Якщо рівень холестерину підвищений,  необхідно коригувати своє харчування. Високий рівень холестерину може сприяти розвитку атеросклерозу, спричиненому накопиченням бляшок у судинах, що погіршує приплив крові до мозку. При порушенні кровопостачання мозок не отримує достатньо кисню та поживних речовин, що і стає причиною інсульту.

! Стежте за рівнем цукру в крові. Якщо лікар наполягає на обстеженні на цукровий діабет, пройдіть його. Контролюйте рівень цукру в крові, адже люди з цукровим діабетом схильні до більшого ризику інсульту, ніж люди без цього захворювання. Насамперед, не зловживати жирною та солодкою їжею. Якщо є захворювання на цукровий діабет дотримуватись рекомендацій сімейного лікаря.

! Контролюйте свою масу тіла. Висока поширеність надмірної маси тіла та ожиріння в Україні, за твердженням ВООЗ, є однією з основних причин розвитку неінфекційних захворювань, в тому числі серцево-судинних захворювань та діабету, які суттєво підвищують ризик виникнення інсульту. Тому рекомендується стежити за вагою та не допускати ожиріння.

! Подбайте про здорове харчування.  Обирайте здорову їжу. Раціон харчування має бути різноманітний та збалансованим, це відіграє ефективну роль у профілактиці та контролі ризику інсульту.

Пам’ятайте про те, що необхідно прагнути їсти п’ять порцій фруктів та овочів щодня (400-600 г). Віддавайте перевагу продуктам з високим вмістом клітковини, адже вони допомагають знизити рівень холестерину в крові. 

Їжте нежирні шматки м’яса, адже споживання жирних може підвищити рівень холестерину. Віддавайте перевагу білому м’ясу (курятині), тому що червоне (свинина, баранина, яловичина), як показали дослідження, може підвищити ризики ішемічної хвороби серця та інсульту. За можливості не смажте їжу, адже це передбачає додавання жирів, а готуйте її на парі, тушкуйте, варіть або запікайте.

Щотижня намагайтеся з’їдати дві порції риби, особливо жирної (сардина, оселедець, лосось), багатої на Омега-3 жирні кислоти, що можуть запобігти утворенню тромбів і знизити кров’яний тиск.

Скоротіть споживання цукру. У багатьох безалкогольних напоях, готових стравах та у фаст-фуді високий рівень цукру, що може призвести до збільшення ваги. Тож вживайте домашні страви, в які ви самі можете додавати мінімальну кількість цукру.

Вживайте менше солі, адже її надмірне споживання може призвести до підвищення кров’яного тиску. Доросла людина має протягом дня з’їдати не більш як 5 г солі (1 чайну ложку без верху). Тому при виборі готових продуктів звертайте увагу на вміст солі в них, а вдома приберіть сільничку зі столу й намагайтеся підкреслювати смак їжі лимонним соком, свіжим імбирем або чилі.

Пийте достатньо чистої води. Напої із цукром можуть швидко підвищувати його рівень у крові, що може призвести до інсульту.

!Будьте фізично активними. Навіть найпростіша ранкова зарядка сприятливо вплине на організм. Фізична активність надає низку переваг я нашого здоров’я, покращуючи стан серцево-судинної системи, стимулюючи кровообіг, допомагаючи контролювати холестерин, глюкозу і позитивно впливаючи на масу тіла. Фізична активність загалом передбачає зменшення сидячого способу життя та виконання фізичних вправ помірної інтенсивності принаймні 30 хв. на день 5 разів на тиждень. Проте будьте обережними з фізичними навантаженнями: якщо ви маєте певні протипоказання, спочатку проконсультуйтеся з лікарем.

! Відмовтеся від вживання алкоголю та тютюну. Надмірне споживання алкогольних напоїв може сприяти підвищенню кров’яного тиску, ризику виникнення артеріальної гіпертензії, ішемічного та геморагічного інсульту. Загалом алкоголь негативно впливає на роботу центральної нервової системи, зокрема головного мозку. У ВООЗ наголошують: безпечної дози алкоголю не існує.

Також варто пам’ятати, що нікотин у будь-якому вигляді негативно впливає на всі системи та органи організму, значно підвищуючи ризики серцево-судинних захворювань, інфаркту та інсульту.

! Дбайте про своє психічне здоров’я.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», ініційована Оленою Зеленською, має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Піклування про ментальне здоров'я має стати звичною відповідальністю кожного. Система сервісів і послуг в рамках програми зможуть різними засобами та дієвими механізмами підтримати людину, коли вона не справляється самостійно.

В Аптечці швидкої психологічної допомоги, яка створена на спеціальній сторінці (http://howareu.com (howareu_program), зібрані вправи для заспокоєння та поради для стійкості. Вона буде корисною всім, хто рідко чи часто відчуває емоційне спустошення, втому, напругу в тілі, паніку, злість, сум. А також тим, хто хоче підтримати своїх близьких.

«Хто попереджений, той озброєний»!

ВСП "Першотравенський міжгромадський відділ ДУ "Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ України


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь